Lakberendező végzettség nélkül? Amit sokan rosszul hisznek a szakmáról

A lakberendezés világa sokakat vonz: kreativitás, szépség, inspiráló terek, saját projektek - ki ne álmodna arról, hogy ilyen hivatása legyen? Nem csoda, hogy egyre többen gondolják úgy, hogy ez a nekik való hivatás. Ráadásul ma már számos lehetőség áll azok előtt, akik érdeklődnek a szakma iránt - akár teljesen más területről érkezve is.

De valóban ennyire egyszerű lenne? Tényleg csak jó stílusérzék kell ahhoz, hogy valaki hivatásos lakberendező legyen?

Én magam is hiszek abban, hogy bárkiből lehet lakberendező, ha megvan benne a nyitottság, a szépérzék és a motiváció a tanulásra. De éppen ezért tartom fontosnak elmondani: a lakberendezés felelősségteljes és összetett szakma, amelyhez nem elég csak a lelkesedés és jóízlés - kell hozzá tudás, alázat és valódi szakmai alapok is.

Az utóbbi időben egyre több olyan hirdetéssel találkoztam, amely azt ígéri: végzettség nélkül, néhány hónap után, gyorsan elvégezhető „coaching-gal" már lehet valaki „sikeres lakberendező”. Ezek az üzenetek gyakran tévútra viszik a pályakezdőket, és torz képet festenek a szakmánkról.

Ebben a cikkben szeretném eloszlatni ezeket a tévhiteket, és őszintén beszélni arról, mi kell ahhoz, hogy valaki valóban megalapozottan, hitelesen és hosszú távon dolgozhasson lakberendezőként - akár teljesen kezdőként is.

launch_lakberendezo_mentorprogram.jpg

Miért írom ezt a cikket?

Azért, mert fontosnak tartom kiállni a szakmánk hitelessége mellett. Mert egyre több félrevezető hirdetés kering, amelyek tévútra viszik - nemcsak a leendő lakberendezőket, de a megrendelőket is.

A célom nem az, hogy bárkit elbátortalanítsak. Sőt: épp ellenkezőleg. Arra szeretnék bátorítani mindenkit, hogy tanuljon, fejlődjön, kérdezzen, és építsen stabil alapokra. Mert ettől lesz a szakmánk elismert és fontos - ettől leszünk hitelesek. Ha kíváncsi vagy, milyen tévhitek keringenek a lakberendezői karrierről, olvasd el a „8 gyakori félreértés a lakberendező karrierről” című bejegyzést is.

A lakberendezői pálya jelenlegi szabályozása - tények

Jelenleg Magyarországon nem szükséges hivatalos végzettség ahhoz, hogy valaki lakberendezőként dolgozzon. Nincs kötelező engedélyhez vagy kamarai tagsághoz kötve a tevékenység - ez jogilag lehetőséget ad arra, hogy bárki ezzel a címmel hirdesse magát.

De ez nem jelenti azt, hogy szakmailag és erkölcsileg helyes lenne képzettség nélkül felelősségteljesen lakberendezői munkát vállalni. Egy szép enteriőr mögött ugyanis nemcsak jó ízlés, hanem komoly szakmai háttér és megfontolt döntések sorozata áll.

A lakberendezői munka összetett és összefüggő rendszerekben való gondolkodást kíván: az esztétika mellett többek között funkcióról, térszervezésről, ergonómiáról, világítástechnikáról, anyagokról, költségvetésről is dönteni kell - a megrendelő igényeit és a projekt valós adottságait figyelembe véve.

Mit jelent valóban lakberendezőnek lenni?

Sokan azt gondolják, hogy a lakberendező dolga annyi, hogy kiválasztja a falszínt, a megfelelő kanapét és ad némi tanácsot a dekorációval kapcsolatban. A valóság azonban ennél sokkal árnyaltabb, például:

  • Térszervezés: hogyan lehet funkcionálisan jól működő tereket kialakítani? Hogyan kapcsolódnak egymáshoz a helyiségek? Mit jelent a használati térigény kifejezés?
  • Világítástechnika: milyen világítási megoldás szolgálja legjobban az adott funkciókat és hangulatot? Milyen fényforrásokra van szükség az adott térben?
  • Műszaki ismeretek: elektromos kiállások, vízkiállások, burkolattervek, álmennyezet tervek - mindezek pontos ismerete nélkül hibás tervek születnek.
  • Anyagismeret és költségvetés: mit ajánlunk a megrendelőnek, ha fogalma sincs arról, melyik anyag mire jó és mennyibe kerül? Milyen alternatívákat tudunk javasolni a költségvetés ismeretében?
  • Kommunikáció és dokumentáció: hogyan készítünk szabályos tervdokumentációt? Hogyan kommunikálunk a kivitelezőkkel? Mi az a kiviteli terv?

Erről részletesebben is írtam a „Hogyan készülj fel az első lakberendezési projektedre?” című bejegyzésemben, amit különösen pályakezdőknek ajánlok.

A „szakmai alapok” hiánya itt nem csak elméleti hiányosság - konkrét hibákhoz, plusz költségekhez, elégedetlen megrendelőkhöz és akár veszélyes helyzetekhez is vezethet.

lakberendezoszakma1.jpg

Miért nem elég a „jó ízlés”?

A kreativitás értékes - de nem pótolja a tudást. Egy jó szemű, inspirációkra nyitott ember valóban tehetséges lehet a dizájnban, de ez nem jogosítja fel arra, hogy tervezőként felelősséget vállaljon mások otthonáért.

Tudni kell például:

  • miért alkalmazzuk a „bázis háromszöget” a konyhatervezésnél
  • mit jelent a rétegezett világítási rendszer
  • milyen burkolatot lehet használni padlófűtéshez;
  • milyen veszélyeket rejthet egy rosszul elhelyezett dugalj

... és a sort még folytathatnám a végtelenségig. Ezeket nem lehet néhány Pinterest kép alapján elsajátítani.

A tanulás nem korlátoz - épp ellenkezőleg: felszabadít

Lakberendező mentorként sokszor tapasztalom, hogy pályakezdők (hosszabb képzési idő után is) félnek attól, hogy „mi lesz, ha elrontanak valamit” a tervezés során. Akkor mégis hogyan mernek belevágni mások mindenféle előképzettség nélkül a szakmába?

Fontos, hogy mindenki megértse: a képzés valójában keretet ad, amin belül nem csak kibontakozni, de fejlődni is lehet. Segít megérteni, hogy milyen döntéseket miért hozunk meg, és hogyan lehet ezeket megalapozni.

Egy jó képzés nem elnyom, hanem önbizalmat ad:

  • mert tudni fogod, hogy miért javasolsz valamit;
  • mert képes leszel kezelni az ügyfél kérdéseit, kételyeit;
  • mert megtanulsz magabiztosan kommunikálni más szakágakkal
  • mert képes leszel képviselni a megrendelőd érdekeit
  • mert önazonosan építheted a saját stílusodat és elkezdesz szakemberként gondolkodni

lakberendezoszakma4.jpg

Miért veszélyes a félrevezető marketing?

„Dolgozz milliós projekteken végzettség nélkül!”
„Lehetsz sikeres lakberendező pár hét alatt!”

Ezek az üzenetek nemcsak félrevezetők, hanem károsak is. Hamis illúziókat keltenek egy olyan pályáról, ahol valódi emberek bízzák rád az otthonukat, pénzüket, álmaikat.

Ezzel többek között:

  • megtévesztik az ügyfeleket, akik azt hiszik, képzett szakemberrel dolgoznak
  • elbizonytalanítják a valódi tanulókat, akik úgy érzik, feleslegesen fektetnek energiát és pénzt a fejlődésükbe
  • rontják a szakma hitelességét, ami hosszú távon minden tervezőnek hátrány

Miért hoztam létre a mentorprogramomat?

Én is tanultam, hibáztam, újrakezdtem, fejlődtem. Több mint 14 éve dolgozom lakberendezőként. Éppen azért indítottam el egy mentorprogramot - mert láttam, hogy milyen nehéz az elindulás. Még akkor is, ha valaki már tanult lakberendező. (Ha szeretnél többet megtudni arról, miért indítottam el a mentorprogramot, olvasd el a „A mentorálás ereje – fedezd fel a benned rejlő lakberendezőt” című cikkemet).

De a mentorprogramom nem helyettesíti a képzést - épp ellenkezőleg. Feltételezi, hogy a résztvevő komolyan gondolja ezt a pályát, és hajlandó tanulni, fejlődni. Én azoknak segítek, akik valódi szakmai alapokra szeretnének építkezni, és akik felelősséggel akarják képviselni a hivatásukat.

lakberendezoszakma3_1.jpg

Tisztelet a szakma iránt

Ez a cikk nem támadás. Nem személyeskedés. Hanem állásfoglalás a szakmai felelősség és hitelesség mellett.

Ha valaki tényleg szeretné ezt a szakmát magas szinten gyakorolni, akkor igenis van út – képzéssel, gyakorlattal, mentorral, és egy remek szakmai közösséggel. Ez nem a gyorsaságról szól, hanem a folyamatos fejlődésről. És ez a legfontosabb: tartós bizalmat építeni a megrendelők felé, értéket adni nekik és hitelesnek lenni a szakmában.

Mert lakberendezőnek lenni szeretet és megtiszteltetés - és ezzel felelősen kell élni.

Téged is érdekel a lakberendezői pálya?

Ha már végeztél egy lakberendező képzést, de nem tudod, hogyan indulj el a pályán:
jelentkezz az ingyenes Zoom beszélgetésre, ahol megnézzük, hol tartasz, és hogyan tudlak támogatni.

Tudod, hogy lakberendező akarsz lenni. Én megmutatom, hogyan kezdj bele. 

Képek forrása: canva.com, leonardo ai

Szeretnél további hasznos lakberendezési inspirációkat, cikkeket olvasni? Csatlakozz te is a blog olvasóimhoz. Iratkozz fel itt a hírleveleimre, hogy időben értesülj a legújabb bejegyzésekről!

süti beállítások módosítása